3x o zdravém spánku

Ať už se dlouhodobě potýkáte s různými spánkovými problémy, nebo jen chcete získat vědomosti v oblasti podpory zdravého spánku, jste rozhodně na správné adrese. Společně se podíváme spánkovému procesu na zoubek a povíme si, co je důležité dodržovat a čemu bychom se měli během dne i těsně před spaním vyvarovat.

spící dívka

Zdravý spánek je důležitý pro celý náš život a je nutno říci, že je takřka nezbytný. Jeho nedostatek, a tím spíše ten dlouhodobějšího rázu, může vést k mnoha zdravotním problémům na fyzické i psychické úrovni. Ve výjimečných případech může ztráta spánku vést i k velmi vážnému ohrožení života.

Které aspekty jsou nejdůležitější a čím můžeme dopomoci tomu, abychom skutečně kvalitně usínali, spali a probouzeli se odpočatí a dostatečně zregenerovaní? Regenerace je v podstatě základní účel spánku, a to právě jak na fyzické, tak na psychické úrovni.

kniha na posteli

  1. Pozor na kávu a čaj. Pokud patříte k milovníkům dobré kvalitní kávy, mějte se na pozoru před tím, abyste její množství příliš nepřehnali. Kávu byste ideálně měli pít dvakrát denně, a po 16. hodině už vůbec nikdy. Jde o to, že pokud máte nadbytečný příjem kofeinu, vaše tělo večer může být ospalé, ale váš mozek bude pracovat na plné obrátky. Stejný zákaz by měl platit u konzumace zeleného čaje a o energetických nápojích nemluvě.
  2. Pozor na modré světlo. Osvětlení hraje ve spánkovém režimu také velmi důležitou roli. To, že na sebe budeme během večera svítit mobilním telefonem nebo počítačem, spustí v našem mozku vlnu dopaminů a dalších hormonů, které signalizují, že bude potřeba nějakým způsobem pracovat. Což je před usnutím více než nežádoucí. Proto si pořiďte domů vhodné osvětlení, které vám navodí večer správnou atmosféru a nebude škodlivé pro vaši noční relaxaci. Na elektronických přístrojích si nastavujte noční režim.
  3. Vzduch a správná teplota. Co je důležité dodržovat ve vaší ložnici? Ideálně by měla být spíše minimalistická, to znamená, že by neměla být přeplněna velikou spoustou předmětů. Dbejte také na to, abyste v ní pravidelně větrali a pokud vám to počasí dovolí, spěte s otevřeným oknem. Zatemněte co nejvíce okna, abyste měli v ložnici skutečnou pravou tmu.