Červený čaj – jaký je?

Většina lidí, když se řekne, čaj si představí především černý, zelený nebo ovocný čaj. Méně známý je ale červený čaj, který také jinak nazýváme rooibos. Ten se označuje jako červený čaj kvůli čajovým lístkům, z kterých se vyrábí. Mají totiž načervenalou barvu. Zajímavostí je, že neobsahuje kofein, na rozdíl třeba od čaje černého nebo zeleného. Jeho chuť je mírně nasládlá, a mnoho lidí ji přirovnává právě k čaji černému. Pokud tedy máte rádi černý čaj, ale z nějakého důvodu například nemůžete kofein, je červený čaj tou pravou volbou pro vás. Je vhodný jak na ranní popíjení, tak kdykoliv během dne, protože obsahuje spoustu antioxidantů, vitamínů a látek, které jsou prospěšné pro naše tělo.

čaj

Zatímco většina čajů má původy v Číně, červený čaj má své kořeny v jižní Africe. I dnes se pěstuje převážně v těchto končinách, odkud se poté vyváží do celého světa. Co se vitamínů týče, v čajových lístcích rooibos najdete vysoký obsah vitamínu C. Tento čaj vám tedy posílí imunitu a je dobré ho zařadit do svého pitného režimu v případě, kdy jste třeba nachlazení nebo cítíte, že na vás leze nějaká chřipka.

čaj

Jak je to se zpracováním tohoto čaje? Poté, co se sklidí, se ručně rozřeže na menší kousky. Stonky a listy se poté svážou do takových malých svazků, které se třídí, aby se vybírali rostliny jen té největší kvality. Pro podporu procesu oxidace se poté ještě svazky řežou na menší, či se rovnou drtí. Proces oxidace napomáhá tomu, aby výsledný čaj měl výraznější barvu, ale hlavně aby měl bohatší chuť. Proto existuje více druhů tohoto čaje a liší se tím, jak u něj probíhal proces oxidace. U některých, u kterých byl pouze krátký proces oxidace, je chuť o hodně jemnější než u těch, kde proces oxidace trval delší dobu.

Pokud jste milovníky nasládlých čajů s jemnější chutí, rooibos si určitě zamilujete.