Kolagen a stravování


Bílkovina jménem kolagen je pro naše tělo velmi důležitá. Umožňuje nám pohyb bez bolesti, chrání naše svaly, klouby, i kosti. Udržuje naši pokožku jemnou a elastickou, a zabraňuje tvorbě vrásek. Taky podporuje dobré trávení, jelikož je obsažený i například ve výstelce střev. Jak vidíte, kolagen zastává v těle hodně funkcí.

Bohužel, produkce kolagenu se nedrží celý život v jedné hladině. Čím jsme starší, tím naše tělo méně kolagenu vyprodukuje. A nejenom věk má vliv na to, kolik kolagenu v našem těle zůstane. Jsou i další faktory, které kolagenu škodí a dokážou ho poškodit, snížit jeho kvalitu, nebo zpomalit jeho tvorbu. Je to například kouření, pití alkoholu, chození na slunce bez ochranu SPF nebo nekvalitní strava.

alkohol

Právě strava je důležitým faktorem, který ovlivňuje tvorbu a kvalitu kolagenu. Kolagenu škodí například vysoký příjem bílého cukru. Naopak, co je na podporu kolagenu dobré, jsou třeba masové vývary z kostí, nebo morek. Ty totiž obsahují vysoký obsah kolagenu. Důležitější ale je, abychom přijímali stravu s vitamíny a minerály, který kolagen potřebuje pro svou tvorbu.

Mezi tyto vitamíny řadíme například vitamín C. Ten se nachází například v paprikách, citrusy, šípky, brokolice, fenykl, kapusta, rybíz nebo rakytník. Jak vidíte, jedná se zejména o ovoce a zeleninu.

pomeranče

Další důležitou vitamínovou složkou, je zinek. I u toho bychom si měli hlídat, abychom ho přijímali dostatečné množství. Zinek najdeme například v oříšcích, semínkách, luštěninách, zejména fazolích nebo ovesných vločkách. Neméně důležitým vitamínem je měď. Tu nalezneme například v ořechách, ovesných vločkách, hořké čokoládě, droždí, houbách, či malinách. Pokud budete mít některého z těchto vitamínů nedostatek, stojí za to začít užívat potravinové doplňky, stejně tak v případě kolagenu. Collagen jako potravinový doplněk je nyní dostupný na širokém spektru míst.