Upečte si perníkovou chaloupku

Perníková chaloupka je klasická česká dekorace, která zdobí naše domovy v době Vánoc a adventu. Jedná se o výrobek z perníku, který je zdobený cukrovou polevou, popřípadě i bonbonky. Chaloupka je lákavým doplňkem, který navíc můžete o Vánocích sníst. Jak si chaloupku udělat, aby vám provoněla domov?
chaloupka s lentilkami
Těsto:
Mouka (pšeničná hladká) 600g, moučkový cukr 210g, 1,5 lžičky jedlé sody, 3 lžičky perníkového koření, 2 lžíce kakaa, 75 gramů másla, 3 vejce, 3 lžíce medu.
bílé chaloupky
Postup: v míse smíchejte všechny suché přísady, zapracujte do nich vejce, rozpuštěné máslo a med. Těsto důkladně propracujte a zabalte do sáčku či mikrotenové folie a nechte přes noc důkladně uležet. Můžete nechat odpočívat i déle – klidně i tři dny.
Těsto vyválejte na stejně tlusté pláty a vykrájejte dle šablony, kterou si můžete buď nakreslit sami, nebo vytisknout z internetu. Dá se koupit i pevná šablona v obchodě s kulinářskými potřebami. Vykrájejte si i stromečky, prasátka a další tvary, které mohou chaloupku doplnit. Perníky pečte na 170°C a pečte 12 – 15 minut.
Mezi tím si připravte polevu z jednoho bílku, 180 gramů 2x prosátého moučkového cukru a několika kapek citronové šťávy. Pokud chcete mít polevy barevné, pak můžete polevu rozdělit na několik částí a obarvit gelovým barvivem.
chaloupka zdobená cukrovím
Zdobte vždy jen jednotlivé díly. Zdobení je jen na vás, použít můžete jen bílou polevu, přidat barevnou, přilepit bonbony, želatinové či tvrdé cukrové, klidně přidat cukrovou holi… Je to jenom na vás. Jakmile vám jednotlivé díly uschnou, tak můžete celou chaloupku slepit dohromady. Podpořit ji můžete také špejlemi a párátky.
Pokud máte chaloupku hotovou a pěkně vám drží pohromadě, stačí ji jen vystavit na viditelné místo a užívat si klidu a pohody adventu a Vánoc. Chaloupka vám doma navodí tu správnou atmosféru, i za pomoci vůně perníku a koření.