Znáte historii automobilu a motocyklu?

Automobil je v dnešním světě jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků. Než byla vynalezena vozidla s motorovým pohonem, cestovalo se v kočárech tažených koňmi. Auta jsou však jednou z hlavních příčin znečištění ovzduší, proto se vědci snaží vyvinout vozidla, která by byla co nejšetrnější vůči životnímu prostředí.
starý chevrolet
V roce 1885 německý vynálezce Karl Benz sestrojil motorový vůz o třech kolech a ten se stal prvním vozidlem s motorem na benzínový pohon. Jezdil rychlostí kolem 15 km za hodinu. Zadní kola nesla motor a cestující, přední kolo sloužilo k řízení.
V roce 1908 Američan Henry Ford představil Ford Model-T (neboli „Plechovou Lízu“). Byl to první veřejnosti dostupný vůz a vyráběl se ve velkém na montážní lince. V roce 1914 trvala montáž jednoho kusu pouhých 93 minut.
rezavé auto
Mini revoluce
Mini, vozidlo, které bylo uvedeno na trh v 50. letech minulého století, je jedním z nejoblíbenějších typů auta na světě. Původní model měl pouze dvoje dveře a byl vyprojektován pro jízdu po městě.
Dnešní auto jsou tvarována aerodynamicky – tak, aby vzduch mohl co nejsnadněji proudit kolem vozu. Auto pak může jet rychleji a potřebuje méně energie.
Většina aut jezdí na benzín anebo na naftu, objevily se elektromobily a jsou i auta se solárním pohonem, získávající energii ze slunce. Jsou sice levná na provoz a šetrnější k životnímu prostředí, ale nemohou jezdit za špatného počasí.
historický vůz
Motocykly
Motocykl byl vynalezen v roce 1885, když německý inženýr Gottlieb Daimler připevnil benzínový motor na jízdní kolo. V roce 1889 bratři Hildebrandovi z Mnichova postavili prototyp motocyklu s parním motorem. V roce 1894 spolu s Aloisem Wolf – Mullerem zkonstruovali motocykl s benzínovým motorem. Jeho nejvyšší rychlost byla 40 km za hodinu.
Skútry a mopedy
Mopedy mají motory do 50 ccm a skútry do 250 ccm, což je méně než u většiny motocyklů. Jsou populární od roku 1946, kdy byla uvedena na trh Vespa, po níž v roce 1947 následovala Lambretta.
V 50. letech 20. století začali američtí motocyklisté vylehčovat své motocykly tím, že uřezávali části jejich rámu. Později přidali dlouhou vidlici na přední kolo a vysoká řídítka. Jsou to choppery a nejoblíbenějším výrobcem dnes je Harley Davidson.