Časté chyby řidičů při jízdě po dálnici

Když byla slavnostně uvedena do provozu dálnice D1, tehdy s přímým vstupem za hranice Slovenské republiky, psal se rok 1980 a řidiči v Česku se teprve tehdy začali seznamovat s odlišnými pravidly, která panují za jízdy po dálničním tahu. V první řadě šlo o jízdu ve vyšších rychlostech, která svádí k monotónnosti a po určité době způsobuje nebezpečnou únavu. Ve vysoké rychlosti navíc máte jen omezený čas na řešení nenadálých situací v silničním provozu.
zácpa na silnici

Jízda v levém pruhu

Setkáváme se poměrně často s tím, že v levém jízdním pruhu se pohybuje vůz, ačkoli není vpravo žádný provoz. Na dálnici se pochopitelně správně jezdí v pravém pruhu a ostatní slouží pro předjíždění. Je až s podivem, kolik řidičů toto pravidlo nedodržuje, anebo se dokonce domnívá, že si počíná správně.
prázdná dálnice

Klidné předjíždění

Podle policejních statistik přibývá na silnicích cholerických řidičů s nepřiměřenými reakcemi. Zpravidla to bývají mladí borci, kteří si své pochroumané sebevědomí musí navyšovat za volantem. Takové chování je velmi nepříjemné a rovněž nebezpečné, na dálnici se to projevuje zpravidla v okamžiku, kdy rychle jedoucí vůz dojíždí v levém pruhu auto před sebou, které v tu chvíli předjíždí pomaleji jedoucí vozidla v pravém pruhu. V takové situaci cholerik auto před sebou dojede a ihned ho začne vytrubovat, vyblikávat, najíždět na něj, ukazovat vztyčený prst. Pravidla silničního provozu dokonce takové chování zakazují. Pochopitelně není povoleno ani tzv. vybržďování auta jedoucího za námi v závěsu s cholerickým řidičem. Někdy to chce zkrátka pevné nervy a za volantem se zklidnit, zvláště v situaci, kdy se předjíždí navzájem dva kamiony, jeden jede sotva 80 za hodinu a ten druhý jej předjíždí rychlostí 82 km/h.
náklaďáky na dálnici

Mrtvý úhel

Jedna z nejčastějších příčin nehod na dálnici. Zvláště nebezpečné je přehlédnout předjíždějícího motorkáře, který se v okamžiku, kdy se chystáte přejet do levého pruhu, nachází už vedle vás v mrtvém úhlu. Tady platí zlaté pravidlo, dvakrát měř (dvakrát nebo i třikrát se podívej do zrcátka), než vybočíš ze směru, i když už jsi nahodil levý blinkr.