Doplňkové penzijní spoření

Kdysi bylo označeno jako Třetí pilíř, který by nám měl přinést vyšší standart v důchodovém věku. Víte ale, jak jej využít naplno? Mnozí si „penzijko“ sice uzavřeli, ale málo kdo využívá plné výhody, které tento produkt poskytuje. Tak předně – nebojte se ho. Žádný finanční produkt, poskytovaný v této zemi soukromými subjekty, v tomto případě penzijními společnosti, je tak neúnavně pod drobnohledem a kontrolou České národní banky, jako právě Doplňkové penzijní spoření. A co vám vlastně stát nabízí? Tak prvně musíte splnit zákonem dané podmínky. A to ty, že smlouvu uzavřete minimálně do svých 60- ti let a minimálně na 5 let. Pokud tak učiníte, na měsíční úložku od 300 Kč do 1000 Kč dostanete státní příspěvek v rozmezí 90 Kč – 230 Kč. Následně můžete využít i možnost snížení daňového základu. Vše, co si pošlete do tohoto spoření a dělá to více než 1000 Kč až max do 3000 Kč za měsíc, si můžete odečíst od základu daně. Tj. až 24.000 Kč/rok. Pokud budeme počítat se zdaněním 15 %, je to pro vás další přínos 3600 Kč za rok.  Dohromady vám takto plné využití státní pobídky ročně přinese až 6.360 Kč.

Mladá žena se dívá na prasátko ke spoření

Investiční (kapitálové) životní pojištění

Tento finanční produkt, milovaný i zatracovaný, je také jeden z těch, díky kterému si můžete snížit daňový základ. Tak nejprve jaké podmínky musíte splnit. I zde platí pravidlo 60  – 60. Tj. smlouva minimálně na 5 let (60 měsíců) a minimálně do 60-ti let.  Dále smlouva nesmí umožňovat mimořádné výběry, pojistník musí být zároveň prvním pojištěným a minimální částka pro případ úmrtí je stanovena na 10.000 Kč. Pokud toto všechno splníte, máte možnost si i zde odečíst 24.000 Kč, které si pošlete do investice, od základu daně. Takže i zde vás čeká 3600 Kč navíc.

 

Oba produkty, jak Doplňkové penzijní spoření, tak i Investiční životní pojištění zároveň umožňují a jsou daňové zvýhodněné pro příspěvky vašich zaměstnavatelů. Ti vám zde ročně můžou poslat až 50.000 Kč, ze kterých neplatí daně ani sociální či zdravotní pojištění. Tak neváhejte a zkuste si o takový benefit u svého zaměstnavatele říct.

 

 Postupný růst peněz

Stavební spoření

Tak to snad známe všichni. Ale jen pro připomenutí. Smlouva minimálně na 6 let. Ideální platba 20.000 Kč/rok a v tu chvíli dostanete maximální státní příspěvek 2.000 Kč. Samozřejmě, pokud pošlete méně, dostanete příspěvek nižší. Zákonem je dáno, že dostanete 10 % z toho, co si na „stavebko“ pošlete sami, až do výše právě již výše zmíněných 2.000 Kč.

 

 

Hypotéka

Možná byste tomu nevěřili, ale i hypotéka, kterou si vezmete na koupi, rekonstrukci nebo výstavbu svého bydlení, vám nemusí přinést jen vrásky, ale také nějaké, leckdy nemalé, úspory. Na to, co zaplatíte na úrocích, dostanete od své banky potvrzení, to předáte mzdové účetní a opět si o tuto částku snížíte daňový základ. A můžu vám garantovat, že to nebudou malé částky.

 

Může se zdát, že snižování daňového základu nemá pro zaměstnance smysl a využijí ho spíše živnostníci a drobní podnikatelé. Zdání ale klame. Pokud využijete všechny výše uvedené pobídky, můžete se těšit na příjemné jaro. Část už zaplacených daní za uplynulý rok se vám vrátí. A co s těmi penězi, se kterými jste už ani nepočítali, udělat? Jak říká staré dobré pravidlo deseti: Deset procent ze všech příjmů uspoř, deset utrať, deset věnuj no a ten zbytek je už jen na vás.