Poraďte si s klimakterickým syndromem

Jak na klimakterický syndrom, nebo-li přechod? V momentě, kdy přestávají fungovat vaječníky, se přestává tvořit v ženském těle ženský pohlavní hormon estrogen. Jeho nedostatek způsobuje nepříjemné projevy, jako jsou úzkosti, deprese, nesoustředěnost nebo bušení srdce.
Může jít o období až několika let, kdy má žena pocit, že její život ztrácí veškerou kvalitu, začíná být unavenější, apatická k některým sférám vlastního života, náladová. Přicházejí špatné psychické stavy, které mohou vyústit až v deprese. Vedle toho celá třetina žen, pokud má své hodnoty postavené na něčem jiném než vlastním vzhledu, projde přechodem, aniž by to nějak více zaznamenala.
Žena na pláži
Pokud však patříte mezi ženy, které na sobě přechod pociťují, ne vždy je nutné sahat po lécích předepsaných gynekologem a zatěžovat tak svůj organismus. Někdy postačí čistě přírodní prostředky, které vám mohou ulevit od potíží, kterými procházíte. Několik si jich zkusíme vyjmenovat:
Žena u moře

Šalvěj lékařská

První z možností je šalvěj lékařská, nebo-li babské ucho, jak se jí říká lidově. Odvar z ní pomůže proti pocení a častým návalům horka, které přechod provází. Stačí jedna lžíce šalvěje, kterou zalijeme vařící vodou a necháme ji pár minu vylouhovat. Ideálně přelijeme do termosky, aby odvar zůstal vlažný, a popíjíme ho v průběhu celého dne. Jeho účinek se sice dostaví až po delší době užívání, za to však bude výrazný.
Spící žena

Třezalka tečkovaná

Proti úzkostem a depresím nám pomůže čaj z třezalky tečkované. U ní však dejte pozor, pokud berete jakékoli jiné léky. Účinky některých léků totiž ruší. Je silnější než šalvěj, proto to s ní rozhodně nepřehánějte. Stejně jako u prvně jmenované bylinky, i zde se účinek dostaví až po několika dnech pravidelného užívání. Neměly byste jí však vypít více než dva šálky za den a užívat byte ji neměly více jak pár týdnů. Vedle antidepresivních účinků také zlepšuje krevní oběh v těle. Její riziko je však ve zvýšené citlivosti na světlo, takže ji nedoporučuji užívat, pokud trávíte velké množství času na sluníčku. Hrozí riziko pigmentových skvrn.