Dress code

Dress code, čili v doslovném překladu „kód oblékání“, je jakési pravidlo, které v závislosti na příležitosti události určuje zvaným, v jakém oděvu se dostavit.
I když by se mohlo zdát, že muži to mohou mít velmi jednoduché a obléci si prakticky jakékoli sako a košili, opak je pravdou, a i muži by měli dobře rozhodnout, jakou barvu či střih na událost zvolit. Pojďme si tedy vysvětlit základní druhy stylů oblékání, se kterými se můžete nejčastěji setkat na pozvánce, která obvykle události předchází.
košile a sako

·         Formal dress

 
Jednoduše řečeno formální společenský oděv. Naprosto univerzální je černý oblek. Pokud není pořadatelem přímo uvedeno, nikoho touto barvou nemůžete ani urazit, ani sebe zesměšnit. Velice zajímavou barvou je tmavě modrá – o této barvě obleku se říká, že ve spojení s bílou vznikne nejserióznější podnikatelský vzhled. Obecně platí, že světlé obleky jsou vhodné spíše na dopolední příležitosti, působí také daleko přístupněji, než např. tmavomodrá. A co knoflíky na saku? Pokud máte sako s jedním knoflíkem, v tomto případě musí zůstat vždy zapnutý. Když jsou knoflíky dva, zapínáme pouze ten horní knoflík, spodní zůstává vždy rozepnutý.

·         Casual dress

 
Oproti předchozímu tento styl oblékání je neformální. Může se jednat o vycházkové oblečení, volnější a pohodlnější, než jsou saka a košile. Tento styl oblékání se používá u méně slavnostních událostí, nebo také u neformálních setkání. Do této kategorie spadají dokonce i tmavé džíny, lehký svetřík, či jakékoli slušné oděvy na běžné každodenní nošení.
formální styl oblékání

·         Black tie

 
Jak už anglický název napovídá, jedná se o smoking, doslovný překlad je „černá vázanka“. Vyznačuje se s aplikovanými prvky hedvábí, zejména po stranách oděvu (smoking, vnější strana kalhot). Povinností jsou manžetové knoflíčky, motýlek či kravata a nesmíme opomenout lesklé boty a hlavně – černé! Jedná se o velmi formální styl oblečení, který je v dnešní době bohužel velmi často opomínán. Při tom je velmi elegantní a šik.
Mohli bychom pokračovat dále, nicméně těchto skupin je velká spousta, je jen na Vás, jak je při pozvání vezmete zodpovědně a připravíte se na ně dle svého nejlepšího uvážení.