Suchý zip – zdánlivá drobnost s významným efektem

S vynálezem suchého zipu https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/suche-zipy vznikla celá řada nových možností, které nám život přináší v podobě mnohdy přehlížených drobností. Někdy je přehlížíme a třeba si v tu chvíli neuvědomíme, jak usnadňují každodenní všední činnosti, a jaké by to asi bylo bez nich se obejít, anebo jaké to prožívali lidé v dobách, kdy nic takového neexistovalo. Kupříkladu plastické hmoty a umělá vlákna, bez nichž bychom neznali syntetické koberce a mnoho typů oděvů, obuvi, a bez nichž by neexistoval ani automobilový a letecký průmysl. Zastavme se však na okamžik u toho suchého zipu.

princip suchého zipu na bodlácích

Můžete jej využít velice nápaditě a na celou řadu rozmanitých aplikací:

Oděvy, obuv a zavazadla – to je asi to první, co vás napadne. Kdo si doma šije a přešívá oblečení, oděvní doplňky, ložní prádlo, přehozy, závěsy, polštáře a bytové dekorace, suchý zip tu může uplatnit ve značné míře. Tímto způsobem je totiž systém uzavírání či zapínání jednotlivých dílů textilií a podobných materiálů mnohem praktičtější, než na patentky, sponky, knoflíky nebo klasický zip. Jednoduše upnete rukávy přesně na míru, stejně tak snadno zapnete kalhoty či tepláky v pase anebo zajistíte utažené přezky batohů.

dětská obuv se suchým zipem

Netradiční pojetí – méně obvyklá řešení rovněž mohou posloužit jako skvělý pomocník v domácnosti nebo na pracovišti. Kupříkladu jednoduše uchytíte na zeď obrázek, nástěnku, vánoční či velikonoční dekorace a cokoli dalšího, co nosnost suchého zipu dovolí.

Poměrně častá je aplikace v podobě proužků, svazujících různé kabely či předměty podobného tvaru. Nahradíte jimi svazovací jednorázové pásky a navíc lze suchý zip snadno kdykoli odepnout nebo povolit či utáhnout. Pořádek v kabeláži pod stolem v kanceláři nebo doma se vyplatí v každém případě, neboť tím můžete předejít nejen úrazu, ale i nebezpečnému požáru např. při skřípnutí prodlužovací šňůry.