Tenkrát v Hollywoodu: parafráze na starou americkou filmařinu

Po úspěšném filmu Osm hrozných se režisér kultovních filmů pustil do neméně úspěšného filmu Tenkrát v Hollywoodu /Once upon a time in Hollywood/. Film vešel do kin v létě 2019, má téměř tři hodiny a můžete v něm spatřit několik hollywoodských hvězd, kupříkladu Brada Pitta, Margot Robbie, Leonarda DiCapria, Dakotu Fanning a Al Pacina. Odkazuje na plno jiných filmů, ať už na ty staré hollywoodské, ale také na novější filmy tohoto režiséra.

once upon a time

Tenkrát v Hollywoodu je vlastně taková komedie pojednávající o filmové kultuře, jsou tedy v tomto filmu jak odkazy na různé filmy, tak je to i vlastně taková parafráze na točení filmů obecně. Pokud jste dostatečně znalí, všimnete si i náznaků, které odkazují i na jiné artefakty z americké kultury 60. až70. let minulého století, tedy kupříkladu Charles Manson a jeho sekta Rodina. Jako v Tarantinově filmu Hanebný pancharti se zde jedná o alternativní historii – Tarantino tedy vzal nějakou událost z historie a přetvořil si ji k obrazu svému.

 

Pokud byste v tomto filmu chtěli hledat nějakou přílišnou akci, brutalitu a jiné epické prvky tomuto režisérovi vlastní, tento film Vás nejspíše zklame – takových scén je v něm totiž jen pár, soustředí se spíš na složku vyprávěcí a nějaká pořádná akce a souboj se v něm odehraje prakticky až na konci.

Quentin Tarantino

Znáte-li tohoto režiséra dobře, neunikl Vám nejspíš ani jeho zvláštní vztah k nohám – ano, čtete správně. Quentin se totiž netají tím, že je prostě vysazený na nohy, a tak v mnoha filmech je plno záběrů právě na tuto část těla. Tenkrát v Hollywoodu není výjimkou. Schválně můžete spočítat, kolikrát se ve filmu objeví záběr na něčí chodidla.

 

Tento film neřeší žádná extra vážná témata, slouží spíše k odreagování a pobavení, přičemž však nějakou plytkou a povrchní zábavu určitě nečekejte – Tarantino v tomto filmu ukryl parafráze na několik svých i starých hollywoodských filmů, takže pokud budete tento film sledovat s náležitou pozorností a znalostí, určitě alespoň většinu z nich odhalíte.