Co je to Erös pista

Co to vlastně je Erös pista a odkud pochází? Možná již tušíte, že to má cosi společného s Maďarskem, a máte pravdu. Erös znamená v maďarštině „silný“, a celý výraz označuje velmi „silné“, pálivé maďarské zahušťovadlo do některých pálivých pokrmů, jako jsou guláše nebo omáčky pro masité i bezmasé pokrmy, případně vydatné zeleninové či luštěninové polévky.

maďarská paprika

Základ tvoří velmi pálivé papriky, téměř devadesát procent složení výrobku, zbytek složek se stará o potřebnou hustou konzistenci (zahušťovadlo) a antioxidační a konzervační činidla pro zamezení rozvoje plísní a bakterií.

Proč přidávat pistu do jídel

Některé národy si zakládají na kulinářské úpravě pokrmů, aby byly velmi, nebo alespoň přiměřeně ostré, a mají k tomu pádné důvody. Jedním z nich je výrazné zlepšení stravitelnosti. Je totiž známo, že ostrá jídla zlepšují prokrvení trávicího traktu, zejména žaludeční sliznice, která vytváří více potřebné trávicí kyseliny chlorovodíkové (solné), a zároveň se na lépe prokrvené žaludeční tkáni vytváří ochranný hlen, který zabrání vzniku vředových lézí. Zlepšení trávení je důležité hlavně v létě, při vyšších teplotách, kdy je organismus vlivem horka oslaben, a hůře vstřebává živiny z potravy. Všimněte si, že jsou pálivými pokrmy vyhlášení např. Mexičané a Maďaři, kde panuje mnoho dnů v roce někdy až extrémní vedro.

pohled na Budapest

Proč právě Maďarsko

Pálivé i sladké papriky se v této zemi pěstují po staletí, jsou tu k tomu velmi vhodné podmínky a díky nim si můžete dopřát zeleninu a další zemědělské plodiny skutečně v excelentní jakosti. Papriky se běžně prodávají v Maďarsku na tržnicích, takže míříte-li k Balatonu, budete mít možnost jejich skvělé produkty zakoupit. Mimo jiné si můžete objednat Erös pistu nebo kvalitní maďarské koření ve specializovaných obchodech, které zajišťují dovoz těchto výrobků do České republiky.