Jsou domácí elektrocentrály skutečně tak výhodné?

Každý z nás chce mít co nejvíce peněz. Je to jen pochopitelné, neboť právě za ně si můžeme koupit cokoliv, co potřebujeme. Problém samozřejmě je, že měsíčně musíme dát určitou částku pryč, a to platbou za plyn, vodu, nájem či elektřinu. Je tedy jasné, že právě tyto výdaje se snaží lidé co nejvíce snížit.

Například u elektřiny to není tak jednoduché. Koneckonců, ať se nám to líbí, nebo ne, v dnešní době se naprostá většina z nás bez ní zkrátka neobejde. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe, kolik přístrojů ji ke svému provozu potřebuje. Přesto i zde existují metody, jak můžeme částku, kterou platíme, snížit.

elektrikar2

Jednou z nich je samozřejmě omezení spotřeby elektřiny. To však není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, zvláště když například pracujeme z domova. Pomoci samozřejmě mohou nejrůznější úsporné přístroje a zářivky, avšak ani ty nevytvoří příliš velký rozdíl.

Proto mnoho lidí vsází na domácí elektrocentrály. V podstatě si tak vyrábí elektřinu sami. To má samozřejmě tu výhodu, že se tak zároveň stanou nezávislými na velkých dodavatelích proudu. Otázkou ovšem je, zda je tento postup skutečně tak výhodný.

V první řadě musíme uvážit, zda ona elektrocentrála skutečně pokryje naši spotřebu. To je problém především u domácích solárních elektráren, které zkrátka dostatek proudu vyrobit nedokážou, a to především v zimě.

elektrikar4

U dieselových či benzínových generátorů tyto starosti mít nemusíme – stačí si vybrat jen takový, který je dostatečně výkonný. Ani zde však nemáme plně vyhráno. Musíme totiž uvážit nejen pořizovací cenu tohoto přístroje, ale i cenu paliva, které je potřeba doplňovat. A všichni víme, jak nestálé jsou ceny benzínu a nafty.

Dále je zde samozřejmě nezbytná údržba a opravy, nehledě na to, že jako vše ostatní, i tyto domácí elektrárny mají jen omezenou životnost. A ta nemusí být, zvláště při intenzivním používání, nijak dlouhá.

Nakonec, pokud vše spočítáme, nám mnohdy vyjde, že odebírat elektřinu klasickým způsobem je zkrátka levnější. V každém případě je s tím mnohem méně starostí.